The Fourth Annual Ambie Awards
(winners marked with a *)
Unique Theatrical Experience
All About Eve, Running With Scissors *An Evening with Chris Rose, ChrisRose/Writer & Performer; x2 Entertainment & CAC Performance Support Program/Producers I’m Not Paying For This!, Jeffery Roberson/Writer & Performer Into the Woods, Newcomb Department of Music’s Musical Theatre Workshop
Best Production of a Musical
Cats, JPAS Summer Youth Music Theatre Dreamgirls, McDonogh35/Poplous Joint The Musical of Musicals--The Musical!, BBP Entertainment One Mo’ Time, Le Petit Théatre du Vieux Carré Urinetown, Rivertown Repertory Theatre *A Year With Frog and Toad, Brandt Blocker Presents
Best Production of a ...Read More
The Fourth Annual Ambie Awards
(winners marked with a *)
Unique Theatrical Experience
All About Eve, Running With Scissors *An Evening with Chris Rose, ChrisRose/Writer & Performer; x2 Entertainment & CAC Performance Support Program/Producers I’m Not Paying For This!, Jeffery Roberson/Writer & Performer Into the Woods, Newcomb Department of Music’s Musical Theatre Workshop
Best Production of a Musical
Cats, JPAS Summer Youth Music Theatre Dreamgirls, McDonogh35/Poplous Joint The Musical of Musicals--The Musical!, BBP Entertainment One Mo’ Time, Le Petit Théatre du Vieux Carré Urinetown, Rivertown Repertory Theatre *A Year With Frog and Toad, Brandt Blocker Presents
Best Production of a Drama
A Christmas Carol, Loyola University Fat Pig, Actor’s Theatre of New Orleans Fences, Anthony Bean Community Theater The Old Settler , Anthony Bean Community Theater Romeo & Juliet, The Shakespeare Festival at Tulane *The Woolgatherer, InSideOut
Best Production of a Comedy
Any Wednesday, Minacapelli’s Dinner Playhouse The Durang Trinity, Loyola University Dept. Of Drama Last of the Red Hot Lovers, Skyfire Theatre L’imitation of Life, Running With Scissors *Over the Tavern, Jefferson Performing Arts Society Shut Up, Sweet Charlotte, Magna Puella and Le Petit Theatre
Best Original Work
Callie’s Talley, Betsy Howie/Southern Rep Floodgate, Larry Gelbart/Delgado Community College The Last Madam, Jim Fitzmorris & Carl Walker/All Kinds of Theatre *Little Bit, John Grimsley/Anthony Bean Community Theater and Dog & Pony Theater Co. Pink Collar Crime, Yvette Sirker/Jefferson Performing Arts Society Two 4 The Road, René J. F. Piazza/Actor’s Theatre of New Orleans
Best Director of a Musical Vernel Bagneris, One Mo’ Time Brandt Blocker, A Year With Frog and Toad *Leslie Castay & Brandt Blocker, The Musical of Musicals--The Musical! Blake Coheley, Cats Troy R. Poplous, Dreamgirls Gary Rucker, Urinetown (Rivertown)
Best Director of a Play
Anthony Bean, Fences L. Anne Burgess, The Durang Trinity John Grimsley, Little Bit Richard Holden, A Christmas Carol Richard Read, L’imitation of Life *Gary Rucker, Romeo & Juliet
Best Actor in a Musical
Richard Arnold, Urinetown (Rivertown) Butch Caire, South Pacific “Uncle Wayne” Daigrepont, A Year With Frog and Toad *Jimmy Murphy, A Year With Frog and Toad J. Michael Tramontin, Cabaret Bryan Wagar, Urinetown (Delgado)
Best Actress in a Musical
Elizabeth Argus, Bye Bye Birdie Carrie Black, Urinetown (Rivertown) Tracey E. Collins, Urinetown (Delgado) Brandi Cotogno, Man of La Mancha Katelyn Christine Howe, Into the Woods *Chrishira Ireion Perrier, Dreamgirls
Best Actor in a Play
Ricky Graham, L’imitation of Life Lucas Harms, The Nerd Michael Santos, The Woolgatherer Dan Schap, A Christmas Carol Bob Scully, Over the Tavern *Wilbert Williams, Jr., Fences
Best Actress in a Play
Becky Allen, Kimberly Akimbo Lara Grice, Last of the Red Hot Lovers Lucy Faust, Romeo & Juliet *Patricia McGuire-Hill, The Old Settler Cristine McMurdo-Wallis, The Last Madam Ashley Ricord, The Woolgatherer
Best Featured Actor in a Musical
Randy Cheramie, Pippin Griffin Collins (Mistofolees), Cats Bob Edes, Jr., The Sophie Tucker Show with special guest Jimmy Durante *Joshua Kagler, Dreamgirls Dane Rhodes, The Full Monty Scott Sauber, A Year With Frog and Toad
Best Featured Actress in a Musical
*Elizabeth Argus, The Musical of Musicals--The Musical! Dody Nolan, Cats Renee Saussaye, South Pacific Joan Spraggins, One Mo’ Time Casey Leigh Thompson, Urinetown (Rivertown) Ashley C. Wells, Into the Woods
Best Featured Actor in a Play
*Ethan Andersen, Over the Tavern Leon Contavesprie, Art Dave Hotstream, Take Me Out Brian Peterson, L’imitation of Life Dane Rhodes, Kimberly Akimbo Oliver Thomas, Joe Turner’s Come and Gone
Best Featured Actress in a Play
*Brittany James, Little Bit *Sharon London, Romeo & Juliet Laura Ramadei, Cloud Nine MaryFlynn Thomas, Over the Tavern Mandi Turner, Dancing at Lughnasa Cammie West, The Most Fabulous Story Ever Told
Best Ensemble
All About Eve (Flynn De Marco, Ricky Graham, Jim Jeske, Sean Patterson, Brian Peterson, Elizabeth Pearce, Dorian Rush, Jason Toups) The All Night Strut (Christopher Bentivegna, Ashley Lemmler, Tywon Morgan, Gabrielle Porter) *Any Wednesday (Linda Aubert, Keith Launey, Krista Schafer, Scott Steckler) Cats (All the cats and kittens) Fat Pig (Leon Contavesprie, Angela Papalé, Nick Thompson, Cammie West) The Musical of Musicals--The Musical! (Elizabeth Argus, Christopher Bentivegna, Leslie Castay, Craig Fols)
Best Costume Design
Judy Claverie, A Year With Frog and Toad *Cecile Casey Covert/Brian Peterson/Stephen Rizzo/Julie Winn, L’imitation of Life Cecile Covert, Urinetown (Delgado) Linda Fried, Urinetown (Rivertown) Kellie Grengs/Adam Alonso, A Christmas Carol Brady McKellar, Cats
Best Lighting Design
Blake Coheley, Cats Su Gonczy, The Musical of Musicals--The Musical! J Hammons and Terrel Robinson, Catching Him in Pieces *James Moore, A Christmas Carol Martin L. Sachs, Romeo & Juliet Gary Solomon, Jr., The All Night Strut
Best Set Design
*Jeff Becker, Catching Him in Pieces Isabel & Moriah Curley-Clay, Man of La Mancha Scott Edwards, Fences Joseph Harris, A Christmas Carol Terry Marek, Dancing at Lughnasa Chad Talkington, Barefoot in the Park
Best Choreography
Leslie Castay, The Musical of Musicals--The Musical! *Blake Coheley, Cats Kelly Fouchi, South Pacific Alton Geno, The All Night Strut Lynne Lawrence, Cabaret Wanda Rouzan, One Mo’ Time
Best Music Director
Brandt Blocker, The All Night Strut Brandt Blocker, Schoolhouse Rock Live! Lauren Buckley, Cats *Veronica Downs-Dorsey/David Jefferson, Dreamgirls Alan Payne, Man of La Mancha C. Leonard Raybon, Bye Bye Birdie
Best Sound Design
*Jason Knobloch, Thick as Thieves Erin Slimak, A Christmas Carol Charles Ward/Nicholas Fredrick, The Woman in Black
Best Wigs/Make-Up
Kylle Arnold, A Christmas Carol Linda and Don Guillot, Into the Woods Gerard Kelly and Brian Peterson, Shut Up, Sweet Charlotte *Brady McKellar, Cats Brian Peterson & the cast, Grenadine McGunkle’s Double-Wide Christmas! Shaundrea Tucker (wigs)/Latoya Coleman and Damone Roberts (make-up), Dreamgirls
Best Food/Dining Experience
*Ginger Luke, Minacapelli’s Dinner Playhouse Messina’s, Rivertown Repertory Theatre Salaville Perk, JPAS/Teatro Wego
It’s Not the Size That Counts Award
Robert Kendrick Goode, Jr., Into the Woods Hunter McGregor, Urinetown (Delgado)
Someone to Watch Out For Special Award
Kenneth Brown, Jr. for his work in The Old Settler, Little Bit, Fences L. Anne Burgess for her direction of The Durang Trinity
You’ve Come a Long Way Baby Special Ambie Award
Lucas Harms, The Nerd
|