"Serious and off-kilter theater honors, selected and hosted by Ambush critics Patrick Shannon and Brian Sands....benefiting the Contemporary Arts Center and the New Orleans Performing Arts Fund."
The Third Annual Ambie Awards
(winners marked with a *)
Unique Theatrical Experience
*Girl with a Pearl Necklace, Jeffery Roberson/Writer & Performer; Mark Cortale/Producer I’m Still Here, Me!, Ricky Graham, Le Chat Noir Noh Performance from Japan, Jefferson Performing Arts Society When a Lady Loves, Karen Akers, Le Chat Noir
Best Production of a Musical
At The Club Toot Sweet On Bourbon Street, Le Petit Theatre du Vieux Carre *Candide, Summer Lyric Theatre ...Read More
"Serious and off-kilter theater honors, selected and hosted by Ambush critics Patrick Shannon and Brian Sands....benefiting the Contemporary Arts Center and the New Orleans Performing Arts Fund."
The Third Annual Ambie Awards
(winners marked with a *)
Unique Theatrical Experience
*Girl with a Pearl Necklace, Jeffery Roberson/Writer & Performer; Mark Cortale/Producer I’m Still Here, Me!, Ricky Graham, Le Chat Noir Noh Performance from Japan, Jefferson Performing Arts Society When a Lady Loves, Karen Akers, Le Chat Noir
Best Production of a Musical
At The Club Toot Sweet On Bourbon Street, Le Petit Theatre du Vieux Carre *Candide, Summer Lyric Theatre Hair, Artists’ Cooperative Theater My O My, Le Chat Noir Some Enchanted Evening, Brandt Blocker Presents West Side Story, Summer Lyric Theatre
Best Production of a Drama
*Bash, Tulane University Fifteen Minutes at Midway, Tulane University Nickel and Dimed, Loyola University The State of Mississippi and the Face of Emmett Till, Dillard University The Story, Anthony Bean Community Theater Three Days of Rain, InSideOut Productions
Best Production of a Comedy
Baby with the Bathwater, Delgado Community College *The Bible (abridged), Le Petit Theatre *Grenadine McGunkle’s Double-Wide Christmas Miracle!, Running With Scissors Joey & Mary’s Italian/Irish Comedy Wedding, Sandi Roads Productions The Owl and the Pussycat, Minacapelli’s Dinner Playhouse What the Butler Saw, Skyfire Theater
Best Original Work
Burn K-Doe Burn!, Rob Florence Fifteen Minutes at Midway, Sheila Bosworth/Emily Brown/Jim Fitzmorris/Laura Harrington/Matthew Maguire Grenadine McGunkle’s Double-Wide Christmas Miracle!, Lisa Picone/Richard Read/Dorian Rush *My O My, Carl Walker/Kevin Allman The Vulgar Soul, John Biguennet
Best Director of a Musical
Brandt Blocker, Some Enchanted Evening *Ricky Graham and Karen Hebert, At The Club Toot Sweet On Bourbon Street B. Michael Howard, Candide B. Michael Howard & Edmond Kresley, West Side Story Carl Walker, My O My
Best Director of a Play
Ron Gural & Jim Fitzmorris, Fifteen Minutes at Midway Anne James, Nickel and Dimed Rickie Luke, The Owl and the Pussycat Gary Rucker, The Bible (abridged) *Carl Walker, Bash Jim Winter, Three Days of Rain
Best Actor in a Musical
Joe Akin, West Side Story *Bob Edes, Jr., At The Club Toot Sweet On Bourbon Street *Michael Larche, Seussical the Musical Vatican Lokey, Jesus Christ Superstar Kyle Malone, Candide
Best Actress in a Musical Michelle Marcotte, Seussical the Musical Melissa Marshall, Candide *Sarah Jane McMahon, West Side Story Jessie Terrebone, At The Club Toot Sweet On Bourbon Street
Best Actor in a Play
Harold Evans, Burn K-Doe Burn! Mike Harkins, Three Days of Rain *Barret O’Brien, The Vulgar Soul Sean Patterson, Greater Tuna Gary Rucker, Greater Tuna
Best Actress in a Play
Lois Crandell, The Golden Age Lara Grice, The Merchant of Venice Dana Ortt, Romantic Comedy Ashley Ricord, Three Days of Rain Caroline Schmidt, Invisible Friends *Tameka Smith, The State of Mississippi and the Face of Emmett Till
Best Featured Actor in a Musical
Chris Carey, Some Enchanted Evening Nigel Columbus, West Side Story Randy Juneau, Seussical the Musical *Sean Patterson, At The Club Toot Sweet On Bourbon Street Matthew Ragas, Pageant Stephen Sutton, Hair
Best Featured Actress in a Musical
Sasha Masakowski, Seussical the Musical Chase Kamata, West Side Story Gabrielle Porter, Some Enchanted Evening Flo E. Presti, Some Enchanted Evening Janet Shea, Some Enchanted Evening *Amanda Zirkenbach, At The Club Toot Sweet On Bourbon Street
Best Featured Actor in a Play
Jason Junius, The Maids X 2 Steven Marlbrough, Harvey Dane Rhodes, The Vulgar Soul George J. Sanchez, What the Butler Saw *Michael Santos, Our Country’s Good Peter Steinau, Bash
Best Featured Actress in a Play
Becky Allen, Okra *Claudia Baumgarten, The Maids X 2 Bianca Chapman, Spunk Adella Gautier, HouseWarming Jessica Podewell, A Bunch of Baloney/Native Tongues 4 Aiesha Volow, Bash
Best Ensemble
The Bible (abridged) (Sean Patterson, Robert Richardson, Gary Rucker) *Fifteen Minutes at Midway (Shana Doyle, Ty Hosler, Lauren Katz, Sean Mellott, Richard Moore, Courtney Pauroso, Nick Reginio, Daniel Rubin, Kathleen Small, Mark Staufenberg) Grenadine McGunkle’s Double-Wide Christmas Miracle! (Brad Caldwell, Bill Dykes, Rebecca Frank, Adam Hawkins, Jim Jeske, Rod Lemaire, Elizabeth Pearce, Lisa Picone, Ashley Ricord, Dorian Rush) My O My (Bob Edes, Doug Parks, Brian Peterson, Shawn Ryan, Paul Soileau) Nickel and Dimed (Jessica Berger, Kerry Cahill, Holly Cassard, Meghan Collins, Monica Harris, Sean Patterson) Some Enchanted Evening (Amy Alvarez, Brooke Arata, Lauren Bevis, Chris Carey, Keith Claverie, Megan Dearie, Molly France, Terri Gervais, John Haas, Westley Keiser, Katie Mann, Brady McKellar, Kallie Miller, Tywon Morgan, Gabrielle Porter, Flo E. Presti, Lindsey Price, Jeremy Reese, Janet Shea)
Best Costume Design
Cecile Casey Covert & Roy Haylock, At The Club Toot Sweet On Bourbon Street Charlotte Lang, Candide *Charlotte Lang, Seussical the Musical Charlotte Lang, West Side Story Sarah Smith, Grenadine McGunkle’s Double-Wide Christmas Miracle! Patty Spinale, My O My
Best Lighting Design
Michael J. Brown, Big River *Scott Cally, Our Country’s Good Jonathan Foucheaux, Seussical the Musical Martin Sachs, Fifteen Minutes at Midway Rusty Tennant, New Orleans Suite Dan Zimmer, Starmites
Best Set Design
Jessica Cook, Our Country’s Good Rick Paul, Candide/West Side Story Chad Talkington, The Golden Age *Chad Talkington, Tennessee in the Quarter Bill Walker, At The Club Toot Sweet On Bourbon Street
Best Choreography
*Jaune Buisson, Seussical the Musical Susan Domangue, Joey & Mary’s Italian/Irish Comedy Wedding Kelly Fouchi, Big River Kirk Gagnon & Casey Leigh, Hair Karen Hebert, At The Club Toot Sweet On Bourbon Street
Best Music Director
Brandt Blocker, Seussical the Musical Brandt Blocker, Some Enchanted Evening Lori Dewitt, Big River *C. Leonard Raybon, West Side Story Larry Sieberth, My O My Jefferson Turner, At The Club Toot Sweet On Bourbon Street
Best Sound Design
*Josh Duplantier, Nickel and Dimed Nicholas Frederick & David Rigamer, Starmites Ciara Jeffery, The State of Mississippi and the Face of Emmett Till Ann Shapiro, Fifteen Minutes at Midway Eric Shim, The Vulgar Soul
|